2023 – návštěva z Erdingu

V pondělí 12.6. na Hl. nádraží v Praze dorazila skupina 9 německých dětí z Erdingu a 2 pedagogů. Jednotlivé děti si rozebrali rodiče českých dětí a němečtí kolegové jeli s doprovodem do Horoměřic, kde měli zajištěné ubytování. Po krátké aklimatizaci v rodinách děti dorazily v doprovodu svých českých protějšků na bowling a společnou seznamovací večeří.
V úterý 13.6. měly německé děti možnost náslechů nebo aktivní účasti na hodinách českého jazyka, matematiky, přirodopisu, zeměpisu, angličtiny, němčiny a španělštiny. V některých hodinách se výuce přizpůsobily s pomocí doprovázejícího pedagoga překladatele, někdy musely najít svoji cestu, jak se dorozumět a v části hodin se zapojovaly do výuky předem připravené dvojjazyčně. Následoval oběd v naší školní jídelně v doprovodu českých žáků.
Po vytrávení jsme se vydali na procházku po Horoměřicích spolu s paní jazykovou animátorkou, která měla připravený program na míru. Děti pracovaly v různě velkých skupinkách a poznávaly se.
Ve středu 14.6. jsme vyrazili městskou dopravou do Prahy, kde na nás čekala bojovka Stadtralley, vytvořená pro česko-německé skupinky. Děto chodily po Praze ve skupinkách a musely odpovídat na všetečné otázky. Po dokončení programu jsme si ještě jendou prošli staré město a zamířili na oběd do Hard rock Cafe, kde si všichni toužebně objednali výborná jídla. Po obědě měly děti i trochu volného času na poznání Prahy a nákupy.
Ve čtvrtek 15.6. nás čekal ráno vytoužený česko-německý fotbalový zápas v rámci výuky tělesné výchovy. Chlapci s obou zúčastněných zemí dali do fotbalového utkání vše i něco víc (jedno odřené koleno). Na souboj se chodily dívat děti napříč ročníky. Děvčata se mezitím na vlastní přání zapojila do vyučování výtvarné výchovy. Ukončili jsme výuku a vyrazili na výlet do Prahy a následně lodí do ZOO. Počasí nám přálo, bylo nádherně, cesta lodí utekla tam i zpět a tři hodiny v ZOO byly i málo. Po návratu se ještě všichni při letním deštíku prošli po Praze.
V pátek jsme se společně rozloučili na nádraží. Ukáply i slzy a navázaná přátelství nyní čeká tříměsíční přestávka, než se naše skupina vydá do Německa.

foto 2023 ZDE